Az Országos Villamos Teherelosztó biztonsági áramellátása

Az Országos Villamos Teherelosztó sokrétű és felelősségteljes feladatainak megvalósítása elképzelhetetlen egy - a tevékenységet megvalósító elektronika igényeit teljes mértékben és folyamatosan kiszolgáló - megbízható áramellátó rendszer nélkül. Az áramellátás legfontosabb jellemzője -a tevékenység jellegéből adódóan-, a folyamatos rendelkezésre állás -más szóval szünetmentesség- , valamint -az előzőtől túlságosan távol nem álló, de mégis külön említendő- a nagy megbízhatóság. Egy ilyen áramellátó rendszer áramirányító egységeinek megvalósítására vállalkozott a PowerQuattro Teljesítményelektronikai és Építőipari Rt. (a megvalósítás idején, 1997-ben PowerQuattro Kft.). Az áramirányító egységek tervezése 1997. januárjában kezdődött és a telepített rendszer próbaüzeme 1997. decemberében fejeződött be.

1. Az áramellátó rendszer felépítése

Az OVT feladatainak megvalósítását végző elektronikus fogyasztók a fogyasztói feszültségszintek alapján a következő négy csoportba sorolhatók:

  • 230V 50Hz-es feszültségszintet igénylő váltakozófeszültségű fogyasztók:
    • számítógépes folyamatirányító rendszer (SIEMENS) számítógépei
    • egyes távközlési és hírközlési rendszerek adat- és jelátviteli berendezései
  • 220V DC feszültségszintet igénylő egyenfeszültségű fogyasztók:
    • kijárati jelzések és irányfények fényforrásai
    • az áramellátó rendszer működtető és jelzőáramkörei (M+, J+)
  • 48V DC feszültségszintet igénylő egyenfeszültségű fogyasztók:
    • helyi és iparági hírközlési berendezések (telefonközpontok)
    • optikai átviteltechnikai berendezések
  • 24V DC feszültségszintet igénylő egyenfeszültségű fogyasztók:
    • mikrohullámú hírközlési berendezések
    • tűzvédelmi berendezések (tűzcsappantyúk)

A tápáramellátással szemben támasztott követelményeket az előzőekben felsorolt fogyasztói csoportok igényei határozták meg.

Az 1997. évi rekonstrukció során kialakított áramellátó rendszer felépítése az 1. ábrán látható.

Az OVT biztonsági áramellátó rendszere

1. ábra.Az OVT biztonsági áramellátó rendszere

AK1-B - 106 cella UPS-A UPS-B SZVS-A SZVS-B 3 x 400 / 230 V   50Hz AK1-A - 106 cella AK3-A - 12 cella Ko2-A Ko2-B Ko4 Ko3-A Ko3-B SZES2-A AK3-A - 12 cella AK2-B - 24 cella A betáplálás B betáplálás 10/0,4kV 3 fázisú dízelgenerátor 10/0,4kV VES-A VES-B 3 x 400 / 230 V   50Hz 3 x 400 / 230 V   50Hz AUT Ei2-A Ei2-B Ei3-A Ei3-B Ei4-A Ei4-B ES2-A ES2-B ES3-A ES3-B AK2-A - 24 cella SZES2-B Ei1-A1 Ei1-A2 Ei1-B1 Ei1-B2 INV-A INV-B ÁTK-A ÁTK-B 48V = 48V = MIKRO 24V = SZES4-A SZES4-B

2. UPS egységek (UPS-A és UPS-B)

A 3UPQ 80/3x400 típusú háromfázisú váltakozófeszültségű szünetmentes áramellátó berendezés feladata, hogy - egy 220V névleges feszültségű akkumulátorteleppel kiegészítve - szünetmentes áramellátó rendszert alkosson és a kimenetére kapcsolt fogyasztók számára nagypontosságú, kis torzítási tényezőjű szünetmentes kimeneti váltakozófeszültséget biztosítson.

A UPS egységek legfontosabb jellemzői:

UPS egységek UPS-A, UPS-B
PowerQuattro tipus: 3UPQ 80/3*400
Névleges akkumulátorfeszültség: 220V DC
Akkumulátortöltők névleges kimenő árama: 2*400A
Névleges kimeneti feszültség: 3*400/230V 50Hz
A kimeneti feszültség harmonikus torzítása: max. 3%
Névleges háromfázisú kimenő teljesítmény: 80kVA/80kW
Túlterhelhetőség: 1,1 In - 60 perc
1,2 In - 10 perc
1,5 In - 1 perc
Tergelés megengedett fázistényezője (cosj): 0,8 induktív ¸ 0,9 kapacitív
Terhelés megengedett aszimmetriája: max 100%
Átkapcsoló: elektronikus, hálózati szinkronnal

A 3UPQ 80/3x400 típusú háromfázisú váltakozófeszültségű szünetmentes áramellátó rendszer (UPS-A és UPS-B) 2db párhuzamosan üzemelő TPQ 3x400/220-400 típusú tirisztoros akkumulátortöltőből (Ei1-A1, Ei1-A2 és Ei1-B1, Ei1-B2), külső akkumulátor becsatlakozási pontokból, IPQ 220/3x400-80/50 típusú 80kVA/kW terhelhetőségű háromfázisú szinuszos kimeneti feszültségű inverterből (INV-A és INV-B), valamint egy átkapcsoló egységből (ATK-A és ATK-B) áll.

Az áramellátó rendszerben a 3UPQ 80/3x400 típusú UPS, egy másik 3UPQ 80/3x400 típusú UPS egységgel párhuzamosan kapcsolva (UPS-A és UPS-B), a terhelő áramot egymás között egyenlően megosztva inverter alapüzemben üzemel. Bármelyik UPS hibája esetén, a teljes terhelést a másik hibátlan UPS egység veszi át, egyidejűleg a hibátlan UPS egység a további redundancia kialakítása céljából a hozzá kapcsolódó háromfázisú hálózatra szinkronizál. Ekkor az UPS inverterének működési frekvenciája és fázishelyzete a hálózati frekvenciával fog megegyezni. Ha ebben az üzemállapotban a még működő UPS is meghibásodik, a beépített átkapcsoló egység a hálózatra - a hálózati feszültség nagyságától és frekvenciájától függően - kétféle átkapcsolási lehetőséget biztosít. Az átkapcsoló egység szinkron átkapcsolást, 180-250V feszültségű és 49-51 Hz frekvenciájú hálózat esetén biztosít. A jelzett feszültségtartománytól és frekvenciatartománytól eltérő feszültségű, illetve frekvenciájú hálózat esetén csak aszinkron átkapcsolás lehetséges. Az aszinkron átkapcsolás átkapcsolási ideje: tip. 80-200 msec. A berendezés a szinkron és aszinkron átkapcsolást automatikusan választja ki a hálózati feszültség, illetve hálózati frekvencia függvényében.

A TPQ 3x400/220-400 típusú akkumulátortöltő berendezések (Ei1-A1, Ei1-A2 és Ei1-B1, Ei1-B2)

A TPQ 3x400/220-400 típusú akkumulátortöltő berendezés 220V névleges egyenfeszültségű akkumulátortelepek töltésére alkalmas. A kimeneti feszültséget háromfázisú, kétutas, hatütemű, tirisztoros hídkapcsolás szolgáltatja. Az akkumulátortöltőnek kétféle üzemmódja van. Ezek a KÉZI, illetve az AUTOMATA ÜZEM. Automata üzemben a berendezések önállóan, vagy párhuzamosan kapcsolva áramosztásos üzemmódban is üzemeltethetőek.

A párhuzamosan kapcsolt két akkumulátortöltő esetén, (miután az egyik áramirányító bemeneti transzformátora Y-y, míg a másik bemeneti transzformátora D - y kapcsolású) a hálózat felől a kapcsolás 12 üteműnek felel meg, amelynek a teljesítménytényezője jobb, mint a hatütemű kapcsolásnak. Ennek oka, hogy a 12 ütemű kapcsolás esetében a hálózati áram 5., 7., 17., 19. ... számú felharmónikus összetevői hiányoznak.

"Kézi" üzemben a berendezés kimeneti jelleggörbéje áramgenerátoros jellegű, azaz a berendezés egy potenciométer állásának megfelelő értékű állandó árammal tölti az akkumulátortelepet, miközben annak feszültsége a mindenkori töltöttségi szintjének megfelelően növekszik. A töltési folyamat végén, amikor az akkumulátortelep feszültsége eléri a beállított gyorstöltési feszültségszintet, a töltőáram automatikusan lecsökken. Ez az üzemmód általában a telepek formázására, vagy erősen kisütött telepek feltöltésére alkalmas.

"Automata" üzemben a berendezés I-U kimeneti jelleggörbével rendelkezik. A berendezés ebben az üzemmódban feszültséggenerátoros mindaddig, amíg az egyenirányító kimenő árama, vagy az akkumulátor töltőárama el nem éri a külön-külön előre beállított éréket. Bármelyik áramérték elérését követően a kimeneti jelleggörbe áramgenerátoros jellegűvé válik, ami a kimeneti feszültség csökkentésével valósul meg. Ez az ún. kettős áramkorlátozás. Automata üzemben a puffer és a gyorstöltési feszültségszint külön-külön állítható be.

A kimenő áram korlátozása megakadályozza az egyenirányító túlterhelődését, értéke az adott típus névleges kimenő árama. Az akkumulátor töltőáramának korlátozása az akkumulátor töltőáram egy adott érték fölé emelkedését akadályozza meg, beállítási értékét az alkalmazott akkumulátor katalógusában megadott maximális töltőáram határozza meg. Hálózatkimaradáskor az invertert az akkumulátortelep táplálja.

A hálózatkimaradás után az akkumulátortöltő automatikusan visszakapcsol és gyorstöltési, vagy csepptöltési feszültségszinten (a telep kisütöttségi állapotától függően) folytatja az akkumulátor töltését.

A berendezés külső hőmérséklettávadó segítségével biztosítja az akkumulátortelep pufferfeszültség-környezeti hőmérséklet karakterisztikájának követését. Ez általában -2 ... -4 mV / °C / cella. Az aktuális negatív hőmérsékleti együtthatót az akkumulátor típus pontos ismeretében kell beállítani. (Ha a hőmérséklettávadó nincs csatlakoztatva a berendezés kimeneti feszültsége a hőmérséklettől függetlenül állandó.)

Az IPQ 220/3x400-80/50 típusú háromfázisú inverterek (INV-A és INV-B)

A 3UPQ 80/3x400 típusú szünetmentes áramellátó berendezés IPQ 220/3x400-80 típusú invertere 3x400/230V névleges feszültségű szünetmentes váltakozófeszültséget állít elő 220V névleges értékű egyenfeszültségből. A kimeneti feszültség galvanikusan független a bemenettől. A berendezések IGBT elemekből felépített hídkapcsolások, leválasztó transzformátort tartalmazó szűrőkörökkel. A kimeneti feszültség nagy statikus és dinamikus pontosságát az alkalmazott relés követőszabályozás biztosítja.

IPQ 220/3*400-80/50 tipusú inverterek

2. ábra.IPQ 220/3*400-80/50 tipusú inverterek

3. Hírközlési egyenirányító egységek (Ei2-A, Ei2-B, Ei3-A, Ei3-B, Ei4-A, Ei4-B)

A HPQ típusú egyenirányító berendezések széles hőmérséklethatárok között működő, párhuzamos üzemű áramellátó rendszerek, amelyek alkalmasak hírközlési fogyasztók táplálására. Az országos táphálózatról és aggregátorról egyaránt megtáplálhatók, szükség esetén egyfázisú váltakozófeszültségű hálózatról is működtethetők. Az egyenirányító berendezések moduláris felépítésűek, szinuszos áramfelvételű kapcsolóüzemű egyenirányító modulokból állnak.

Ezek a modulok alkalmasak 24, ill. 48V DC feszültségszintű hírközlési fogyasztók táplálására, valamint szeleppel zárt savas ólomakkumulátorok kisütés utáni feltöltésére és feltöltés utáni kondícionálására. A modulok szinuszos áramfelvételűek (bemeneti teljesítménytényezőjük közel 1 értékű). A kapcsolóüzemű - középfrekvenciás, rezgőkörös - működésmódjuk kis méretet és jó hatásfokot (min. 90%) eredményez. Azonos teljesítményű modulok párhuzamos kapcsolásakor a terhelőáramot egyenlő arányban osztják (ún. aktív párhuzamos üzem). Különböző teljesítményű modulok is párhuzamosan kapcsolhatók, ekkor a terhelőáramot a névleges kimenő áramuknak megfelelően osztják. Alkalmasak az akkumulátor töltőáramának a fogyasztói áramtól független korlátozására és külső hőmérséklet távadó segítségével képesek az akkumulátor pufferfeszültségének hőmérsékletfüggő változtatására.

A hírközlési egyenirányítók legfontosabb jellemzői:

Hírközlési egyenirányítók Ei2-A, Ei2-B Ei3-A, Ei3-B Ei4-A, Ei4-B
PowerQuattro tipus: HPQ 230/48-10*40 HPQ 230/24-12*55 HPQ 230/24-2*50
Névleges kimeneti feszültség: 48V DC 24V DC 24V DC
Névleges kimenő áram: 400A 660A 100A
Egy modul névleges jellemzői: 48V/40A 24V/55A 24V/50A
Beépített modulok száma: 10 db 12 db 2 db
Bemeneti teljesítmény-tényező: min. 0,96
Kimeneti súlyozott zavarfeszültség: max. 2mV
Kimeneti szélessávú zavarfeszültség: max. 100mV

HPQ 3*400/48-10*40 tipusú hírközlési egyenirányítók

3. ábra.HPQ 3*400/48-10*40 tipusú hírközlési egyenirányítók

A HPQ típusú hírközlési egyenirányítók önállóan tápegységként, vagy akkumulátorteleppel szünetmentes egyenáramú áramellátó rendszerként üzemelhetnek. Több egyenirányító modul alkalmazása lehetőséget ad redundáns áramellátó rendszer kialakítására, ugyanis a hibás egység működését az egyes modulokba beépített diagnosztizáló egység automatikusan letiltja és annak terhelését a többi -hibátlan- egység átveszi.

Az áramellátó rendszer a megtörtént eseményekről, a berendezéstől galvanikusan leválasztott, távjelzéseket szolgáltat. A távjelző pontok sorkapcsokon találhatók, ahová a leválasztó relék kontaktusai vannak bekötve. A távjelzett adatok a következők:

  • Összegzett hiba
  • Akkumulátor feszültség hiba
  • Akkumulátor feszültség magas
  • Akkumulátor feszültség alacsony
  • Hálózati hiba
  • Akkumulátor biztosító hiba
  • Fogyasztói biztosító hiba
  • Összegzett modul hiba
  • Telepüzem
  • Gyorstöltés
  • n/3 modul hiba

Az egyenirányító berendezés a következő távműködtetési parancsokat tudja fogadni:

  • Tiltás
  • Gyorstöltés be/ki
  • Gyorstöltés retesz

4. Konverter egységek (Ko2-A, Ko2-B, Ko3-A, Ko3-B, Ko4)

Hálózati üzemben egyenirányítók táplálják az elosztó sínre kapcsolt fogyasztókat. Ebben az esetben a konverterek nem működnek, a fogyasztói áram a konverterek soros diódáin keresztül folyik. Hálózatkimaradáskor telepüzemben, amikor az akkumulátor feszültsége egy előre meghatározott érték alá csökken, a konverterek automatikusan bekapcsolnak. Kimeneti feszültségük lezárja a soros diódát és hozzáadódik a telepfeszültséghez. A kimeneti feszültséget szabályozó áramkör biztosítja, hogy a fogyasztók a csökkenő telepfeszültség ellenére is állandó, névleges feszültségről működhessenek. A hálózat visszatérése után, egy előre beállítható akkumulátor-feszültségszint elérésekor a konverterek automatikusan kikapcsolnak.

Az áramellátó rendszer a megtörtént eseményekről, a berendezéstől galvanikusan leválasztott, távjelzéseket szolgáltat. A távjelző pontok a sorkapcsokon találhatók, ahová a leválasztó relék kontaktusai vannak bekötve. A konverter-csoportonként távjelzett adatok a következők:

  • Összegzett hiba
  • Fogyasztói feszültség hiba
  • Modul hiba

A távjelzések csoportonként külön-külön, vagy felfűzve együttesen is továbbíthatók.

A konverter berendezés egy impulzusszélesség modulált, középfrekvenciás működésű kapcsolóüzemű DC/DC átalakító. A bemeneti egyenfeszültség, a bemeneti szűrőegységen keresztül kapcsolódik a térvezérlésű teljesítménytranzisztorokból felépített DC/DC átalakítóra, amelynek a kimenetén kis hullámosságú, pszofometrikus szűréssel ellátott jó dinamikai tulajdonságú feszültség jelenik meg. A berendezés feszültségszabályozó áramkörének ellenőrző jele az összegzett kimeneti feszültség. A berendezés a kimenetével párhuzamosan kapcsolt un. inverz diódával is rendelkezik, amelyik a berendezés esetleges meghibásodása esetén biztosítja a fogyasztók (nem megemelt feszültségű) táplálását.

A konverterek legfontosabb jellemzői:

Konverterek Ko2-A, Ko2-B Ko3-A, Ko3-B Ko4-A
PowerQuattro tipus: SKPQ 48/9-80 SKPQ 24/5-100 KPQ 24/48-20
Jelleg: soros-additív soros-additív párhuzamos
Névleges bemeneti feszültség: 48V DC 24V DC 24V DC
Névleges kimeneti feszültség: 48V DC 24V DC 48V DC
Maximális hozzáadott feszültség: 9V DC 5V DC ---
Névleges kimenő áram: 80A 100A 20A
Kimeneti súlyozott zavarfeszültség: max. 2mV
Kimeneti szélessávú zavarfeszültség: max. 100mV

5. Felügyeleti egység

Az OVT-ben telepített berendezéseinket egy egységes felügyeleti egységgel láttuk el. A mérés, adatgyűjtés, adattovábbítás, parancsfeldolgozás jellegű feladatokat a C51-es kontroller család alkalmazásával valósítottuk meg. Az egyes -különböző funkciójú- berendezések kezelői felülete néhány működtető funkciógomb és természetesen a kezelői felületen megjelenő eltérő sématáblák kivételével nagyjából azonos. A megvalósításkor célunk volt az egyszerű kezelhetőség, a jó áttekinthetőség elérése és a sokrétű, magas színvonalú szolgáltatások biztosítása.

A felügyeleti egység a következő feladatokat látja el:

  • A berendezés kimeneti jellemzőinek (feszültség, áram, frekvencia) mérése és kijelzése
  • A berendezésből beérkező hibajelek gyűjtése és feldolgozása
  • A hibajeleket kiértékelve a sématábla LED-jeinek működtetése
  • A hibák kiírása a kijelzőre
  • A berendezés előlapi funkcióinak vezérlése
  • A távoli működtető és tiltási parancsok figyelése
  • A gyűjtött és mért jellemzők soros vonalon való továbbítása, illetve az ezen a vonalon érkező üzemmódváltó parancsok kezelése
  • A távjelző relék működtetése

A felügyeleti egység kezelői felülete a következő elemeket tartalmazza:

  • 2x40 karakteres LCD kijelző, háttérvilágítással
  • Navigáló gombok
  • ENTER gomb
  • KILÉP gomb
  • Hibanyugtázó gomb
  • Működtető gombok
  • Piros / zöld színű állapotjelző LED-ek
  • Sématábla

A TPQ 3x400/220-400 típusú akkumulátortöltő kezelői felülete

4. ábra.A TPQ 3x400/220-400 típusú akkumulátortöltő kezelői felülete

Az áramellátó berendezések üzembehelyezésétől napjainkig eltelt idő tapasztalatai azt mutatják, hogy termékeink minden igényt kielégítően megfelelnek az elvárásoknak.
Büszkék vagyunk arra, hogy kellően magas színvonalú, világviszonylatban is korszerű, nagy megbízhatóságú magyar fejlesztésű és gyártású termékekkel járultunk hozzá az Országos Villamos Teherelosztó felelősségteljes tevékenységéhez.

Irodalom

  • [1] Molnár Károly: Szinuszos áramfelvételű akkumulátortöltő berendezések - Elektrotechnika, 1997. február
  • [2] Németh Géza: A szünetmentes áramellátó rendszer inverterének és átkapcsolójának kiválasztási szempontjai - PowerQuattro Rt. áramellátási szimpózium. Dobogókõ 1999.
  • [3] Bankó Sándor: Hírközlési áramellátás - PowerQuattro Rt. áramellátási szimpózium. Siófok 1997.
  • [4] Bankó Sándor: A PQ Rt-ben kifejlesztett és gyártott 24, ill. 48V közbensõköri akkumulátorfeszültségû AC és DC szünetmentes áramellátó rendszerek - PowerQuattro Rt. áramellátási szimpózium. Dobogókõ 1999.